معماران معاصر ایران, اتووود - بزرگترین سایت معماری
ثبت نام عضو جدید ایمیل آدرس: رمز عبور : رمز عبور را فراموش کردم

به جامعترین سامانه ارتباطی و اطلاع رسانی معماران معاصر ایران خوش آمدید خانه |  ثبت نام |  تماس با ما |  درباره ما |  قوانین سایت |  راهنما
جدیـــــد ترین مقــــــالات
    دیوید هاروی و شهر در قامت فهمی انسانْ تولید
    پهنه ی معلق تهران؛ شاه عبدالعظیم یا شهر ری
    دیوید هاروی و شهرســــــــــــــــــــــــــــــــــازی آلترناتیو
    هنر گفت و گو ـ جان بریسندن و اد لوییس با دیوید هاروی
مقالات برتر از دید تحریریه
    دیوید هاروی و شهر در قامت فهمی انسانْ تولید
    پهنه ی معلق تهران؛ شاه عبدالعظیم یا شهر ری
    دیوید هاروی و شهرســــــــــــــــــــــــــــــــــازی آلترناتیو
    هنر گفت و گو ـ جان بریسندن و اد لوییس با دیوید هاروی
معـــروف ترین مقــــالات
    تکه های ساده ـ رنگ در معماری به قلم پوریا ترکفر
    سانا؛ گامی فراتر از معماری سبز به قلم علیرضا امتیاز "مدیر اتووود"
    انرژی خورشیدی در ایران به قلم م معيت
    تعريف معماری به قلم علی باقرزاده
فعالتـــرین نویسندگان
    آرش بصیرت "سردبیر اتووود"  : معمار حرفه اي
    محمد کیانی منش  : دانشجو
    ایمان رئیسی  : معمار حرفه اي
    فريبا شفیعی  : دانشجو
حامی اتووود
تــازه هــــــای معمــاری
پارک ساحلی تـُـــره ویه خا؛ بنای ناتمامی از تـــُیوایتو
استودیو آی وی وی و تولید واقعیت درعصر بازتولید مجازی
فرنان برودل؛ دو تاریخ، دو سرعت و مکانیسم های انباشت زمان
توده اي دوار با طراحي EEA

بازگشت به لیست مقالات جغرافياي انساني < مفاهيم و نظريات معماري

لیوینگ ارکیتکچر؛ مدرنیته در تعطیلات   1389/08/02
نوشـــــــــــته ی : امیلی جنکینسن

برگــــــردانی از : 
  پوریا ترکفر  -

خــلـاصــــــــــــــه : چرا ما در گذشته گیر کرده ایم؟ آیا ما ذاتا از مد افتاده و قدیمی مزاج هستیم؟ آلن می گوید :شما باید به خاطر داشته باشید که بریتانیا اولین کشور صنعتی جهان بوده و عبور از این وضعیت حس عمیق نوستالژی را در مردم رسوب داده است، این وضعیت سبب شده است که امر معاصر the present اغلب یک مسئله ی عجیب و ترسناک به نظر رسد چیزی که باید از ان فرار کرد تا ان را پذیرفت و در آغوش کشید.پروژه " لیوینگ ارکیتکچر"، پروژه ایست که آلن امیدوار است شروعی برای تغییر این تصور باشد ، پروژه ایی که هدفش چشاندن طعم زندگی مدرن به مردم است

 

توضیحات مترجم :


مقالات مرتبط

دیگر مقالات   پوریا ترکفر
تکه های ساده ـ تکه نگاری هایی بر کوبیسم   ( معماري و هنرهاي ديگر  )
تکه های ساده ـ رنگ در معماری   ( مفاهيم و نظريات معماري  )

بساز و بفروش ها معمولا می توانند امبدوار باشند پرنس چارلز نامه ایی در مزمت ساخت و ساز مدرن در بریتانیا بنویسد، البته تقریبا همه می دانند که اگر چه پرنس بر سنت گرایی شایع در میان بریتانیایی دامن می زند و سردمدار ان است، واقعیت هم این است که ترس از امر نو در میان بریتانیایی ها بارزه ایی رایج است. و این همان چیزی است که الن دو باتن؛ نویسنده و فیلسوف، که سازمانی اجتماعی به نام لیوینگ ارکیتکچر، برای استقرار چند خانه طراحی شده توسط معماران معروف در نقاطی از بریتانیا برای اجاره دادن اخر هفته ها تاسیس کرده است نیز بدان اذعان دارد.  

اما چرا ما در گذشته گیر کرده ایم؟ آیا ما ذاتا از مد افتاده و قدیمی مزاج هستیم؟ آلن می گوید :شما باید به خاطر داشته باشید که بریتانیا اولین کشور صنعتی جهان بوده و عبور از این وضعیت حس عمیق نوستالژی را در مردم رسوب داده است، این وضعیت سبب شده است که امر معاصر the present اغلب یک مسئله ی عجیب و ترسناک به نظر رسد چیزی که باید از ان فرار کرد تا ان را پذیرفت و در آغوش کشید.پروژه " لیوینگ ارکیتکچر"، پروژه ایست که آلن امیدوار است شروعی برای تغییر این تصور باشد ، پروژه ایی که هدفش چشاندن طعم زندگی مدرن به مردم است، حتی اگر این که اگر باعث به حرکت در آمدن و جنب و جوش بیشتر آنان نشود ممکن است آنها را به تلاش برای رسیدن اعتماد به نفس در خانه خودشان ترقیب کند.

ایده ی لیوینگ ارکیتکچر که توسط آلن سازماندهی شده و پشت دفترچه یادداشت او پس از انتشار کتابش ؛ معماری شادمانی ـ که به انتقاد از نوستالژیای ما و انتظارات پایین ما از درک معماری می پردازد ـ شکل گرفت، بر این گزاره تاکید می کند که ساختمان باید یاداورنده عمل  پر از پتانسیل ما باشد. کتاب خیلی از پنجره ارسی ها ، رادیاتورهای درب و داغان و نماهای عقب افتاده بسیاری از خانه های انگلستان یاد می کند و شاید به همین سبب هم باشد که خیلی مد نظر قرار گرفت.

پی ایند چاپ کتاب؛ ان گونه که دوباتن می گوید"من به کنفرانس های زیادی که محوریت غالبشان اینده معماری بود دعوت شدم. یکی از شب ها، هنگام بازگشت از یکی از همین کنفرانس ها در بریستل، متوجه خلایی شدم؛ درست است که نوشتن کتاب بر ان چه برای انسان مشعوف کننده می نماید دلنشین است، اما واقعیت این است که کتاب ها ـ فارغ از چندتایی استثناـ چیزی را تغییر نمی دهند. نهایتا به این نتیجه رسیدم که اگر من عاشق معماری هستم؛ نوشتن در مورد معماری صرفا فرار به جلوست برای مواجه نشدن با واقعیت، موضوع اصلی ساختن است".

و او شروع به ساختن کرد، نقشه هایی برای نقاطی کاملا دور از هم که در اقصا نقاط بریتانیا پراکنده شده بودند؛ یکی از ان ها انبار متعادل Balancing Barn است که توسط شرکت هلندی ام.وی.آر.دی.وی MVRDV طراحی شده؛ خانه ای معلق در تپه ای در سُــفـُـلک  Suffolkو دیگری ، خانه ی شنی در تروپنس Thorpeness می باشد که توسط معماران نروژی جی.وی.ای JVA طراحی شده و که سقف آن از 4 قسمت فولادی ساخته شده که هر کدام اتاق خواب و حمام را در خود جای داده است. سومین خانه ، خانه توفال چوبی Shingle House که توسط دفتر نوپای اسکاتلندی نـُـرد NORD طراحی شده و در دانگنس Dungeness در نزدیکی نیروگاه هسته ای قرار گرفته. چهارمین خانه مامنی سکولار است که توسط معمار شهیر سویسی پیتر زمثرPeter Zumthor  با هدف فراهم آوردن آرامش و وقار کلیسا در حومه شهرِ دوان طراحی شده است.  پنجمین خانه ، خانه کشیده Long House  نام دارد، طراحی شده توسط دو نفر یزرگترین معمار مدرنیست  بریتانیا ، آقای مایکل و خانم پتی هاپکینز خانه قرار است بر پهنه دشت نورفولک بنشینند و از ویژگی های سنتی  آن دیوار سنگ چخماق ، سقف چوبی وسیعِ تقویت شده با کابل فلزی و سالن های بزرگ قرون وسطایی است.

دوباتن خودش می گوید:" پروژه با این ایده تعریف شد که خانه ها خیلی در چشم نباشند، جانمایی خانه ها در مکان هایی باشد که هر کس الزاما به گذراندن تعطیلات در ان مکان ها نیاندیشد و گام اخر ان که اتاق ها متفاوت از ان چه مردم در خانه هایشان تجربه می کنند طراحی شود. ما همچنین می خواستیم همه چیز در دسترس باشد. قیمت پایه برای هر شخص به ازای هر شب 20 پوند می باشد و خود خانه ها علی رغم ان که کاملا راحتند بی نهایت ساده و معمولی خواهند بود و از تجملات به دور (هزینه ساخت با رعایت تمام جوانب 2200 پوند به ازای هر متر مربع تخمین زده می شود).

لیوینگ ارکیتکچر از هم اکنون شروع به رزرو خانه های بالانسینگ بارن و شینگل هاوس برای تعطیلاتی که از اکتبر 2010 اغاز می شوند کرده است خانه تلماسهHouse  Dune  برای تعطیلاتی که از ژانویه سال 2011 اغاز می شود برنامه ریزی شده و ، خانه کشیده برای بهار سال 2011 آماده خواهد شد و پناهگاهی سکولارنیز تا زمستان 2011 تکمیل خواهد، تعداد بیشتری از این این گونه خانه ها نیز در راه است.

ما امیدواریم در اینده در صورت تامین زمین کافی و متقاعد ساختن مقامات محلی  بتوانیم هر سال یک خانه با این مجموعه اضافه کنیم و هر بار مرزهای معماری را کمی بیشتر افزایش دهیم. ما می خواهیم برجی در آیل او شـِــپیIsle of Sheppey ، خانه ایی برای ریاضت کشان مدرن در تالاب های اِست آنجلین، خانه ارزان قیمت و سازگار با اکوسیستم محل بیرون از ابردین و ساختمانی ترکیبیco-joined building  برای خانواده های مطلقه در سبزه زارهای یورکشایر بسازیم.

برای بریتانیا، که هنوز در عشق خانه های قدیمی از مد افتاده می سوزد، ای ن معابد تجدد از یک تازگی برخوردارند که موجب می شود مخاطب در ان باقی بماند، آلن امیدوار است تا راهی را پیدا کند که به مردم نشان دهد معماری مدرن صرفا به معنای "بلک های بلندمرتبه مسکونی یا دفاتر اداری خوش اب و هوا ولی کاملا محصور " نمی باشد".


کلمــــات کـلیدی :  لیوینگ ارکیتکچر؛ مدرنیته در تعطیلات نوشتاری از امیلی جنکینسن الن دو باتن معماری مدرن محافظه کاری Shingle House
منــــــــــــــــــابع :  www.independent.co.uk

درباره نویسنده :

منبع انتخاب مقاله : http://www.independent.co.uk/life-style/house-and-home/property/can-alain-de-botton-make-modern-architecture-more-desirable-1978156.html
این مقاله پیش از این در -uk چاپ شده است .

دریافت فایل مقاله | بازگشت به لیست مقالات |  ارسال نظر ارسال نظر | اشتراک مقاله  
تعــــداد بازدیــد : 1300  بار تعداد دانــــــلود : 62 بار امتیاز تحـــریریه : 4

نظـــــــر اعضــــــــا
آرش داودزاده ( 1394/11/27 ) :
این مقاله به نام ارائه دهنده آن (اتوووود) در کانال فعالان صنعت ساخت و ساز قرار گرفت https://telegram.me/Anbouhsazan از شما نیز دعوت میکنیم به این گروه بپیوندید

ثبــــــــت نظـــــــر
جهت ارسال نظر باید وارد سیستم شوید. / عضو جدید
ایـمـــیـل :  
رمز عبـور :  

 
حامی اتووود
 رسانه ی تخصصی معماری و شهرسازی میم زون
درباره معماران معاصر ایران :
این گروه در سال 1386 با هدف ایجاد پل ارتباطی بین معماران ایرانی معاصر گرد هم آمد.با شروع کار این وب سایت معماران متقاضی در محیطی ساده وکارآمد به تبادل پروژه ها ومقــــالات خود خواهند پرداخت ودر فضای فروم به بحث وگفتگو می پردازند.";
خانه | ورود | ثبت نام | درباره ما | تماس با ما | قوانین سایت | راهنما
© کلیه حقوق این وب سایت متعلق به گروه معماران معاصر می باشد.
Developed by Tryon Software Group