معماران معاصر ایران, اتووود - بزرگترین سایت معماری
??? ??? ??? ???? ????? ????: ??? ???? : ??? ???? ?? ?????? ????

?? ???????? ?????? ??????? ? ????? ????? ??????? ????? ????? ??? ????? ???? |  ??? ??? |  ???? ?? ?? |  ?????? ?? |  ?????? ???? |  ??????
????????????????
?????? ??? ??????
    ????: مفاهيم و نظريات معماري
    ????: مصالح ساختمانی پایدار
    ????: سه بعدی
    ????: نقد معماری در فضای مجازی
???? ???? ???? ??
    ???? : مفاهيم و نظريات معماري
    ???? : سه بعدی
    ???? : مصالح ساختمانی پایدار
    ???? : پریتزکر 2011
???? ??????
???? ???? ????
    پوریا ترکفر
    رضا ظریف
    عادل نیکخو
    F Nazari
???????? ??? ??
    از کجا مورینگا بخریم - فایدیم
 
    قیمت زیره سبز - فایدیم
 
    فولدينگ
 
    مبانی طراحی پایدار در راستای اهداف توسعه پایدار
 

نقد > پریتزکر 2011 >
وکیل اتباع خارجی در مشهد - بهترین وکیل اتباع خارجی - آسا وکیل
  رضا ظریف    (1399/08/04)

 وکیل اتباع خارجی در مشهد با توجه به حضور گسترده اتباع کشورهایی نظیر عراق، افغانستان، روسیه، پاکستان، تاجیکستان و... در ایران و به ویژه در شهر مشهد؛ طی سال های اخیر از اهمیّت زیادی برخوردار شده است.

بنده به عنوان یک وکیل تابعیت در مشهد تصمیم گرفتم در این مقاله به صورت تخصصی به مهم ترین موضوعات مربوط به اتباع نظیر؛ اخذ تابعیت ایرانی از طریق مادر، شرایط گرفتن تابعیت ایرانی برای اتباع خارجی، نحوه گرفتن شناسنامه برای اتباع (فرزندان) مادر ایرانی و سایر موضوعات مهم این حوزه صحبت کنم.

تابعیت ایران چیست؟

تابعیت به طور کلی رابطه ای است سیاسی، حقوقی و معنوی که شخصی را به دولت معینی مرتبط می کند. این ارتباط میان اشخاص و دولت، در حوزه حقوق کشورمان، در مواد 976 الی 991 قانون مدنی بررسی شده است.

تابعیت ایران عزیز در چند دسته جای می گیرد که در ادامه به طور کامل شرح خواهم داد.

امّا بنظرم قبل از شروع مقاله و پرداختن به جزئیات؛ لازم است در ابتدا بدانید تابعیت ایران چیست؟

به طور ساده بگویم؛ تابعیت ایران، کلیه ساکنین ایران، به استثنای اشخاصی که تبعیت خارجی آن ها مسلم باشد را شامل می شود.

تذکر: پروسه ای که یک وکیل برای گرفتن اقامت ایران طی می کند با پروسه ای که یک وکیل برای اخذ تابعیت ایران طی می کند کاملاً متفاوت است. پس برای هریک از این موارد به متخصص آن مراجعه کنید تا هزینه و زمان شما تلف نشود.

معرفی انواع تابعیت

تابعیت را به دو نوع ذاتی (اصلی) و اکتسابی تقسیم می شود:

الف. تابعیت ذاتی (اصلی)

تابعیت ذاتی (اصلی) خود از دو طریق امکان پذیر است؛ تابعیت از طریق خاک و تابعیت از طریق خون.

شیوه انتقال تابعیت به طور ذاتی مطابق ماده 976 قانون مدنی:

1_ کسانی که پدر آن ها ایرانی است، اعم از اینکه در ایران یا در خارج متولد شده باشند. مشمولین این بند را اصطلاحاً «ایرانی الاصل» می گویند. (تابعیت از طریق خون)

2_ کسانی که در ایران متولد شده و پدر و مادر آنان غیر معلوم باشد. (تابعیت از طریق خاک)

قبل از اینکه سراغ موارد دیگر از تابعیت ذاتی (اصلی) برویم، بهتر است این نکته راجع به بند 1 و 2 روشن شود که؛ شرط تابعیت در بند 1، مشروع بودن نسب کودک است.

بنابراین با توجه به وجود این شرط، در خصوص فرزندان سر راهی و یا فرزندانی که والدین آن ها نامعلوم هستند (بند 2) اگر نسبِ نامشروع آن ها محرز و آشکار باشد، اعطای تابعیت ایرانی به آن ها ممکن نخواهد بود.

حال که این نکته روشن شد؛ برویم سراغ موارد دیگری که موجب تابعیت ذاتی (اصلی) در ایران می گردد.

3_ کسانی که در ایران از پدر و مادر خارجی که یکی از آن ها در ایران متولد شده، به وجود آمده اند. (تابعیت از طریق خاک و خون)

4_ کسانی که در ایران از پدری که تبعه خارج است به دنیا آمده و بلافاصله پس از رسیدن به سن 18 سال تمام، لااقل یک سال دیگر در ایران اقامت کرده باشند. در غیر این صورت قبول شدن آن ها به تابعیت ایران بر طبق مقرراتی خواهد بود که مطابق قانون برای تحصیل تابعیت ایران مقرر است.

تبصره ماده 976 قانون مدنی اذعان می دارد که؛ اطفال متولد از نمایندگان سیاسی و کنسولی کشورهای خارجی مشمول موارد 3 و 4 نخواهند بود.

ب. تابعیت اکتسابی

شیوه های تابعیت اکتسابی در ایران نیز در ادامه همان ماده 976 قانون مدنی به شرح ذیل آورده شده است:

 1. هر زن تبعه خارجی که شوهر ایرانی اختیار کند. (از طریق ازدواج)
 2. هر تبعه خارجی که تابعیت ایران را تحصیل کرده باشد. (از طرق تحصیلی، تجاری و یا مذهبی)

دلایل اثبات تابعیت در ایران

منظور از دلایل اثبات تابعیت ایرانی این است که، شخص مدارکی جهت ارائه برای اثبات تابعیت خود با کشوری معین را داشته باشد.

دلایل تابعیت به 2 طریق قابل اثبات است:

 • دلایل اثبات تابعیت ایرانی بودن شخص
 • دلایل اثبات غیر ایرانی و بیگانه بودن شخص (دلیل دوم برعکس مورد اول است)

الف. دلایل اثبات تابعیت ایرانی بودن شخص

اسنادی که از طرف مراجع صلاحیت دار وابسته به دولت با رعایت تمام قوانین و تشریفات برای شخص صادر گردیده اند، مهمترین دلایل اثبات تابعیت ایرانی بودن آن اشخاص می باشند.

تنظیم این اسناد به 2 دسته تقسیم می شوند:

 • اسناد صادره از طرف هیأت دولت و وزارت خارجه
 • اسناد صادره از طرف ثبت احوال

ب. دلایل اثبات غیر ایرانی و بیگانه بودن شخص

زمانی که شخص بر اساس قوانین تابعیت ایران، هیچ کدام از شرایط انواع تابعیت ها را نداشته باشد. حتی اگر شخص قبلا تبعه ایران بوده باشد و تابعیت ایرانی خود را از دست بدهد و دیگر تبعه ایران محسوب نگردد (مانند کسی که به واسطه ازدواج دارای تابعیت ایرانی شود و بعد طلاق بگیرد و تابعیتش سلب شود).

شرایط لازم برای اثبات تابعیت ایرانی

الف. اسنادی که به طور مستقیم به تابعیت مربوط هستند و اصطلاحاً سند تابعیت خوانده می شوند، برای کسانی که تابعیت ایران را تحصیل می کنند صادر می شود (ماده 3 نظام نامه قانون تابعیت).

حال بر اساس این سند از سوی اداره ثبت احوال برای دارنده سند اوراق سجلی و شناسنامه صادر می شود که این اسناد، اسنادی هستند که توسط وزارت امور خارجه یا با تأیید وزارت از سوی ثبت احوال تنظیم می گردند.

ب. مورد بعدی اسنادی هستند که بدون مداخله وزارت امور خارجه توسط ثبت احوال تنظیم می شوند. برگ تولد، شناسنامه و کارت شناسایی از این قبیل اسناد هستند که دلیل اصلی ایرانی شخص تلقی می شوند.

این اسناد (برگ ولادت، مرگ، شناسنامه) اسناد رسمی هستند (ماده 8 قانون ثبت احوال) و تا زمانی که توسط رای دادگاه و یا تصمیم هیات حل اختلاف تصحیح یا ابطال نشده اند، به قوت خود باقی می مانند.

مدارک لازم برای اثبات تابعیت ایرانی

مدارک لازم برای اثبات تابعیت ایرانی شامل: برگ ولادت، شناسنامه، کارت شناسایی و یا سند تابعیت (برای اشخاصی که تابعیت ایران را تحصیل می کنند) می باشد.

مراحل اثبات تابعیت ایرانی برای اتباع (فرزندان) مادر ایرانی

برای اینکه کاربر محترم آسا وکیل زودتر به پاسخ سؤال خود برسید، مراحل اثبات تابعیت ایرانی برای فرزندان مادر ایرانی ( و پدر خارجی) را به 2 دسته تقسیم می کنم:

اثبات تابعیت ایرانی برای فرزندان کمتر از 18 سال مادر ایرانی

مادران ایرانی برای اثبات تابعیت ایرانی فرزندان زیر 18 سال خود ابتدا باید برای صدور شناسنامه ایرانی اقدام کنند، که برای این کار ابتدا باید در سامانه اینترنتی اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور به نشانی bafia.ir ثبت نام به عمل آورند.

در گام دوم باید در این سامانه درخواست تشکیل پرونده تابعیت برای صدور شناسنامه فرزند مادر ایرانی داده شود و فرم اطلاعات هویتی مادر که از سوی فرزندش تقاضای صدور شناسنامه و تابعیت ایرانی می کند، پر شود.

اثبات تابعیت ایرانی برای فرزندان بیشتر از 18 سال مادر ایرانی

اگر قبل از ۱۸ سالگی، مادر ایرانی برای فرزندش درخواست تابعیت ایرانی را داده باشد، بعد از ۱۸ سالگی شخص می تواند خودش ادامه پرونده را پیگیری کند؛ حال اگر تا قبل از ۱۸ سالگی هیچ اقدامی جهت درخواست تابعیت توسط مادر ایرانی انجام نشده باشد، فرزندِ مادر ایرانی بعد از ۱۸ سالگی می تواند خود برای درخواست تابعیت ایرانی اقدام کند.

در شرایطی که فرزندی مادر ایرانی و پدر خارجی دارد و به سن قانونی (بالای ۱۸ سال) رسیده است و تمایل دارد تابعیت ایرانی را کسب کند، حتی حضور نداشتن او در ایران نیز مانع درخواست کسب تابعیت وی نخواهد بود.

این فرزند می تواند با مراجعه به نمایندگی سیاسی و کنسولی ایران در محل سکونت مادر ایرانی، درخواست اعطای تابعیت ایرانی را بدهد و پرونده را تشکیل و به جریان بیاندازد.

کاربر محترم آسا وکیل، در صورتی که برای طی کردن این مراحل نیاز به یک همراه کارکشته دارید، بنده به عنوان یک وکیل اتباع خارجی در مشهد می توانم در کنار شما باشم.

نحوه اثبات تابعیت ایران برای عراقی ها

اتباع عراقی که شرایط دریافت تابعیت را دارند و در این خصوص اقدام می کنند، پس از دریافت سند تابعیت از سوی اداره ثبت احوال می توانند تابعیت ایرانی خود را با آن ثابت کنند.

همچنین اتباع، با مدارک دیگری همچون کد فراگیر اتباع خارجی و گواهینامه ایرانی می توانند تابعیت خود را در ایران ثابت نمایند.

خانم های عراقی که از طریق ازدواج به تابعیت ایران در آمده اند، با شناسنامه خود که نام همسر ایرانی در آن است، نیز می توانند تابعیت خود را تا حدودی ثابت کنند.

وکیل اتباع عراقی در مشهد بسیارند. امّا بنده به عنوان یک وکیل متخصص تابعیت توصیه می کنم پیش از مراجعه به آن ها ابتدا یک بار این مقاله را با دقت مطالعه فرمایید.

نحوه اثبات تابعیت ایران برای افغانها

یک وکیل اتباع افغانی در مشهد به خوبی می داند که بارزترین و معتبرترین شیوه اثبات تابعیت ایرانی برای افغانها، ارائه سند تابعیتی است که از اداره ثبت احوال دریافت کرده اند. امّا در شرایط اضطراری با ارائه گواهینامه ایرانی و کد فراگیر اتباع خارجی می توانند تابعیت ایرانی خود را اثبات نمایند.

خانم های افغانی که همسر ایرانی دارند و از این طریق تابعیت ایرانی خود را کسب کرده اند با ارائه شناسنامه می توانند تابعیت ایرانی خود را تا حدودی اثبات کنند.

قانون جدید تابعیت فرزندان مادر ایرانی

در گذشته فرزندان مادر ایرانی که خواهان دریافت تابعیت ایرانی بودند، نمی توانستند تابعیت ایرانی را کسب کنند و در حق آن ها اجحاف میشد.

اکنون با تصویب آیین نامه اعطای تابعیت ایران به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، مقرر شد که به فرزندان مادران ایرانی که پدر خارجی دارند نیز با توجه به شرایط و دستورالعمل ها تابعیت ایرانی اعطا شود تا با داشتن تابعیت و شناسنامه ایرانی این فرزندان نیز از حقوق و تکالیف اتباع ایرانی برخوردار شوند.

طبق قانون جدید تابعیت فرزندان مادر ایرانی، برای دریافت تابعیت ایرانی ابتدا باید در سامانه اینترنتی اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور به نشانی bafia.ir ثبت نام شوند، که در تیتر «مراحل اثبات تابعیت ایرانی برای اتباع (فرزندان) مادر ایرانی» به طور مفصل برای شما کاربر گرامی آسا وکیل شرح داده ام.

مدارک لازم جهت گرفتن شناسنامه ایرانی برای اتباع خارجی

اتباع خارجی که پدر و یا مادر ایرانی ندارند، نمی توانند شناسنامه ایرانی دریافت کنند.

بنابراین 2 حالت جهت دریافت شناسنامه ایرانی برای اتباع خارجی وجود دارد:

 • پدر ایرانی باشد
 • مادر ایرانی باشد

در ادامه خواهم گفت که هر کدام از پدر و یا مادر ایرانی با در دست داشتن چه مدارکی می توانند جهت دریافت شناسنامه ایرانی به ثبت احوال مراجعه کنند.

مدارک لازم جهت گرفتن شناسنامه ایرانی برای اتباع خارجی، توسط پدر ایرانی

 1. اصل شناسنامه پدر و مادر
 2. گواهی ولادت صادره توسط پزشک و یا ماما
 3. فیش بانکی طبق تعرفه های جاری
 4. حضور پدر و یا جد پدری

مدارک لازم جهت گرفتن شناسنامه ایرانی برای اتباع خارجی، توسط مادر ایرانی

 1. گواهی ولادت در ایران
 2. پروانه زناشویی والدین
 3. کپی شناسنامه و کارت ملی مادر
 4. کپی مدارک شناسایی پدر
 5. تکمیل فرم های پرسشنامه متقاضیان
 6. در صورتی که پدر فوت کرده باشد و یا والدین طلاق گرفته باشند گواهی فوت و حکم طلاق الزامی است

شرایط گرفتن شناسنامه ایرانی برای اتباع خارجی

اتباع خارجی که پدر و یا مادر ایرانی ندارند به هیچ عنوان نمی توانند شناسنامه ایرانی دریافت کنند امّا با داشتن یکی از والدین ایرانی شرایط تغییر می کند.

اگر فرزند از پدر ایرانی و مادر خارجی باشد

بنا بر وجود سیستم خون که تابعیتی ذاتی است که فرزند ذاتاً آن را دریافت می کند، پدر با در دست داشتن مدارک لازم که در بالا توضیح داده شد، می تواند به اداره ثبت احوال مراجعه کند و برای فرزند خود شناسنامه ایرانی دریافت کند.

اگر فرزند از مادر ایرانی و پدر خارجی باشد

برخلاف گذشته که این مادران نمی توانستند برای کودکان خود شناسنامه ایرانی دریافت کنند؛ به تازگی قانونی جهت حمایت مادران ایرانی تصویب شد که طبق آن؛ مادران ایرانی که همسر خارجی دارند می توانند با مراجعه به سامانه اینترنتی اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور به نشانی bafia.ir و تکمیل مراحل ثبت نام، درخواست خود را مبنی بر صدور شناسنامه ایرانی برای فرزندان خود ثبت کنند.

مراحل گرفتن شناسنامه برای اتباع (فرزندان) مادر ایرانی

مادر ایرانی ابتدا باید برای فرزند خود در سامانه اینترنتی اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور به نشانی bafia.ir مراجعه کند و برای درخواست تابعیت فرزندش مراحل ثبت نام را تکمیل نماید تا پرونده تابعیت و صدور شناسنامه فرزند به جریان بیفتد.

اگر فرزند مادر ایرانی بالای 18 سال داشته باشد تمام این مراحل را خود شخصاً می تواند انجام دهد.

کد فراگیر اتباع خارجی چیست و چه کاربردی دارد؟

کلیه افراد خارجی که در ایران قصد سکونت، کار و یا تحصیل دارند برای انجام امور خود از قبیل:

 • ثبت نام در کنکور و دانشگاه ها
 • اخذ گواهینامه
 • افتتاح حساب بانکی و پیگیری امور بانکی
 • ثبت نام بیمه تامین اجتماعی
 • بورس و سهام اوراق بهادار و ارسال لیست حقوق

به کدی به نام کد فراگیر (شناسه اختصاصی اتباع) نیاز دارند.

این کد برای تمامی اتباع افغانی، عراقی، چینی، لبنانی و تمامی اشخاص حقیقی که در ایران فعالیت و یا زندگی می کنند، صادر می شود و مدت زمان دریافت کد نیز پس از ثبت درخواست 1 تا 3 روز کاری زمان میبرد.

لازم به ذکر است که کد فراگیر برای هر شخص به صورت مجزا صادر می شود و هر شخص با کد اختصاصی خود به تمام کارهای اداری نام برده شده می تواند رسیدگی کند. بنابراین در یک خانواده اتباع باید به تعداد اعضای خانواده برای کد فراگیر به صورت مجزا ثبت نام کنند.

تذکر: هزینه کد فراگیر اتباع خارجی در سال 1399، 95 هزار تومان تعیین شده است.

شرایط گرفتن اقامت ایران برای اتباع خارجی (عراقی ها، افغانها و...)

تحصیل تابعیت ایران برای اتباع خارجی (عراقی ها، افغانها و...) شروط مشخصی هستند که در ماده 979 قانون مدنی بیان شده است.

بنابراین اتباع خارجی (عراقی ها، افغانها و...) با داشتن شروط ذیل می توانند تابعیت ایران را به دست آورند:

 1. به سن هجده سال تمام رسیده باشند.
 2. پنج سال اعم از متوالی یا متناوب در ایران ساکن بوده باشند. (اگر مدت اقامت در خارج برای خدمت به دولت ایران باشد، در حکم اقامت در خاک ایران است)
 3. فراری از خدمت نظامی نباشند. (انجام خدمت سربازی ضروری نیست بلکه کافی است که شخص فراری نباشد)
 4. در هیچ کشوری به جرم مهم یا جنایت غیر سیاسی محکوم نشده باشند. (بنابراین جنایت سیاسی مانع محسوب نمی شود)

شرایط اخذ اقامت موقت در ایران

مطابق ماده چهارم قانون ورود و اقامت اتباع خارجی در ایران؛ اقامت اتباع خارجی در ایران بر دو قسم است:

 • اقامت دائم
 • اقامت موقت

«اقامت دائم در صورتی است که تبعه خارجی در خاک ایران اقامتگاه ‌قانونی اختیار نموده باشد؛ در غیر این صورت اقامت خارجی در ایران موقت محسوب می شود.

اجازه اقامت موقت و یا دائم از طرف کلانتری باید داده شود و هیچ یک از اتباع خارجی بدون اجازه مزبور و بیش از مدت معین شده در اجازه های مذکور، نمی توانند در ایران اقامت نمایند. اجازه اقامت موقت و یا دائم قابل تجدید و تمدید می باشد».

خبر خوب: به تازگی هیأت دولت آیین نامه ای را جهت تسهیل اخذ اقامت تصویب کرده است. که اتباع تنها با 250 هزار یورو می توانند اقامت 5 ساله ایران را دریافت کنند. اتباع 250 هزار یورو را می توانند در حوزه اوراق مشارکت و یا در حوزه مسکن سرمایه گزاری کنند.

مدارک لازم برای تمدید اقامت اتباع خارجی در ایران

‌ماده 5 قانون ورود و اقامت اتباع خارجی در ایران اذعان می دارد که:

«اتباع خارجه ملزم می باشند در انقضاء مدت اجازه عبور و یا توقف از خاک ایران خارج شوند مگر اینکه از کلانتری تقاضای تمدید مدت کرده و تحصیل اجازه نمایند. در اجازه ورود و عبور ممکن است گذشتن یک یا چندین مرتبه از مرزها نیز قید شود».

همچنین در انتهای ماده 6 آمده است: جواز اقامت باید هر 3 سال تجدید (تمدید) شود.

تذکر: به دستور رئیس پلیس اداره مهاجرت و گذرنامه ناجا، به دلیل شیوع ویروس کرونا از اول اسفند ماه 98، ویزا و پروانه اقامت اتباع خارجی تا 3 ماه تمدید شده است.

مدارک لازم برای ثبت ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی

مطابق ماده 1060 قانون مدنی:

«ازدواج زن ایرانی با تبعه خارجه در مواردی هم که مانع قانونی ندارد موکول به اجازه مخصوص از طرف دولت است».

مدارک لازم برای ثبت ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی موضوع مواد 2 و 3 آیین نامه شماره 50990 عبارتند از:

۱- درخواست ازدواج طبق نمونه وزارت کشور
۲- گواهی سفارت دولت متبوع مرد مبنی بر بلامانع بودن و به رسمیت شناختن ازدواج
۳- گواهی سفارت دولت متبوع مرد مبنی بر مجرد بودن وی
۴- چنانچه مرد قبلاً ازدواج کرده باشد، طلاقنامه او که به تصدیق سفارت دولت متبوع وی رسیده باشد
۵- طلاقنامه زن در صورتیکه قبلاً ازدواج کرده باشد
۶- گواهی تشرف به دین مبین اسلام از طرف مرد درصورتیکه زن مسلمان باشد
۷- تعهدنامه ثبتی از طرف مرد مبنی بر قبول کلیه مخارج و نفقه زن درصورت ترک انفاق و یا جدایی
۸- اجازه ولی دختر که امضاء وی توسط یکی از دفاتر اسناد رسمی تصدیق شده باشد

تذکر: درصورت فوت پدر، گواهی رسمی فوت همراه با اجازه مادر که به امضا وی به تصدیق یکی از دفاتر اسناد رسمی رسیده باشد دریافت میگردد.

۹- فتوکپی شناسنامه زوجه از کلیه صفحات ۲ نسخه
۱۰- فتوکپی پروانه کار از کلیه صفحات ۱ نسخه
۱۱- فتوکپی گذرنامه زوج از کلیه صفحات ۱ نسخه
۱۲- عکس ۴×۳ از هر کدام از طرفین ۶ قطعه

شرایط خرید ماشین در ایران برای اتباع خارجی

برخلاف اموال غیرمنقول (ملک، آپارتمان، زمین) که خرید آن توسط اتباع خارجی منع قانونی دارد و سند رسمی به نامشان ثبت نمی شود، اموال منقول (ماشین، موتور سیکلت و...) مانعی برای خرید و ثبت سند برای اتباع خارجی ایجاد نمی کنند و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

بنابراین اتباع خارجی می توانند ماشین و یا هر اموال منقول (قابل نقل و انتقال) را خریداری نمایند.

نحوه تنظیم سند خودرو برای اتباع خارجی

نحوه تنظیم سند خودرو برای اتباع خارجی که دارای اقامت قانونی در ایران هستند، با ایرانی ها هیچ تفاوتی ندارد و بدون محدودیتی از جانب قانون می توانند سند رسمی خودرو را تنظیم و برای ثبت پلاک اقدام کنند.

مدارک لازم برای گواهینامه اتباع خارجی (عراقی ها، افغانها و...)

تمامی اتباع خارجی جهت رانندگی در ایران باید دارای گواهینامه صادر شده از سوی جمهوری اسلامی ایران باشند و یا اینکه گواهینامه بین المللی مورد تأیید پلیس راهور را دارا باشند.

در غیر این صورت، رانندگی اتباع خارجی بدون گواهینامه منجر به تعهد محضری و در صورت تکرار، ابطال کارت اقامت و طرد از کشور را در پی خواهد داشت.

تذکر: به عنوان یک وکیل اتباع خارجی در مشهد باید عرض کنم که؛ گواهینامه بین المللی صادره از کشورهای عراق و افغانستان مورد تایید پلیس راهور نمی باشد.

بنابراین اتباع خارجی (عراقی ها، افغانها و...) برای رانندگی در ایران عزیز حتماً به گواهینامه نیاز دارند.

در ادامه مدارک لازم برای دریافت گواهینامه اتباع خارجی را به طور کامل برای شما کاربر محترم آسا وکیل لیست می کنم:

 • داشتن اقامت معتبر در ایران
 • ارائه ترجمه رسمی گذرنامه
 • فیش بانکی به مبلغ ۴۰۰۰۰ ریال بابت عوارض به حساب جاری وزارت کشور
 • فیش بانکی به مبلغ ۱۰۰۰۰ ریال بابت تمبر گواهینامه به حساب وزارت دارایی
 • ارائه فیش بانکی به مبلغ ۸۰۰۰ ریال بابت معاینه جسمانی
 • چهار قطعه عکس ۴×۳ اعم از رنگی یا سیاه و سفید
 • حضور در شهرک آزمایش به منظور انجام ثبت نام معاینات جسمانی و شرکت در آزمون های آیین نامه و عملی شهر و برابر مقررات مربوطه

تذکر: بنابر مقررات جاری، صدور گواهینامه پایه یک برای تمامی اتباع و مهاجرین خارجی و پناهندگان مقیم کشور جمهوری اسلام ایران ممنوع می باشد.

مدارک لازم برای تمدید گواهینامه اتباع خارجی

مدارک لازم برای تمدید گواهینامه اتباع خارجی عبارتند از:

 • معرفی نامه از اداره گذرنامه اتباع خارجی مبنی بر گواهی اقامت شما
 • ۴ قطعه عکس ۴×۳
 • فیش بانکی (مبلغ مشخص و تعیین شده است) به حساب وزارت کشور
 • فیش بانکی به حساب وزارت دارایی
 • فیش بانکی بابت معاینه جسمانی
 • اصل پاسپورت
 • کپی از پاسپورت و اقامت
 • اصل گواهینامه و در صورت المثنی برگ تعهد نامه محضری
 • مشخص نمودن گروه خونی (با مراجعه به هر آزمایشگاه ظرف ۲۰ دقیقه آماده می شود)
 • مراجعه به پزشک و معاینه چشم
 • اثر انگشت (داخل خود اداره راهور ناجا از شما اثر انگشت گرفته می شود)
 • پوشه و پاکت نامه که آدرس قید شده باشد

شرایط خرید خانه در ایران برای اتباع خارجی

مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اشخاص غیر ایرانی نمی توانند صاحب ملک و آپارتمانی شوند و ثبت سند رسمی به نام یک خارجی جرم محسوب می شود.

با این حال ممکن است در اطراف خود به خصوص در شهر مشهد مشاهده کرده باشید که عراقی ها و یا افغان ها صاحب ملک هستند و حتی مستأجر ایرانی دارند.

سؤالی که اکنون مطرح می شود این است که اتباع خارجی چطور خانه خریده اند؟

در پاسخ باید عرض کنم که؛ درست است که اتباع خارجی املاکی را خریداری می کنند امّا هیچ سند رسمی به نام آن ها ثبت نخواهد شد؛ بلکه آنها تنها می توانند از طریق قولنامه و یا مبایعه نامه معامله کنند. این شیوه معامله صحیح بوده و مشکلی ایجاد نمی کند.

خب این مقاله از سایت آسا وکیل هم به پایان رسید و بنده به عنوان یک وکیل برای اخذ تابعیت ایران سعی کردم حاصل سال ها تجربه خود را در این زمینه با شما در میان بگذارم.

اگر همچنان برای شما سؤال و یا مشکلی وجود دارد و یا مدت هاست که در جستجوی شماره وکیل برای گرفتن تابعیت ایرانی هستید؛ توصیه می کنم با بنده تماس بگیرید تا هر گونه پروسه مربوط به تابعیت ایران را برای شما به انجام برسانم.


اظهار نظـــــــر
 
جهت نوشتن مبحث جدید باید وارد سیستم شوید. / عضو جدید
ایـمـــیـل :  
رمز عبـور :  

?????? ??????? ????? ????? :
??? ???? ?? ??? 1386 ?? ??? ????? ?? ??????? ??? ??????? ?????? ????? ??? ?? ???.?? ???? ??? ??? ?? ???? ??????? ?????? ?? ????? ???? ??????? ?? ????? ????? ?? ??????????? ??? ?????? ?????? ??? ???? ???? ?? ??? ?????? ?? ???????
???? | ???? | ??? ??? | ?????? ?? | ???? ?? ?? | ?????? ???? | ??????
© ???? ???? ??? ?? ???? ????? ?? ???? ??????? ????? ?? ????.
Developed by Tryon Software Group