ثبت نام عضو جدید ایمیل آدرس: رمز عبور : رمز عبور را فراموش کردم

به جامعترین سامانه ارتباطی و اطلاع رسانی معماران معاصر ایران خوش آمدید خانه |  ثبت نام |  تماس با ما |  درباره ما |  قوانین سایت |  راهنما | تبلیغات
جدیــد ترین پــــــروژه هـا
مسجد
طراح : سارا کاردار
مرکز نوآوری های شهر قزوین
طراح : سروش کتابی
موزه نور و سایه
طراح : علیرضا شفیعیون
پروژه گنبد استین گلس ارومیه
طراح : سحر نوروزی
حامی اتووود
تـازه هـــــــــای معمـاری
پنجمین درسْگفتارِ عصرگاهی کارگاهْ مسابقه قوام الدین شیرازی ـ محسن نطنج ـ معاصر کیست؟ معاصر چیست؟
ساخت دانشگاه تکنولوژی و طراحی سنگاپور از یو ان استودیو ؛ پلت فرمی جهت اشتراک ایده ها و نوآوری ها
مسکن والـِکاس از پیتر کوک؛ احیای فعالیت های شهری و اجتماعی در یک مجموعه مسکونی
گرگ لین و بسط منفی شی
کامنـــــــــت پــــروژه ها
امین غفاری نژاد در مورد پروژه عمارت آدم: بررسی معماری جابجاشدگی نوشته است:
** اصلاح آدرس
برای توضیحات بیشتر و تصاویر با کیفیت از پروژه لطفا به آدرس زیر مراجعه کنید:
https://rep ...
حسین حسینی در مورد پروژه طراحی دانشکده معماری نوشته است:
تناسب و اتصال!

دو ضعف بزرگ این پروژه تناسب و اتصالات می باشد. پروژه یک پروژه فانشنال می باشد اما با ک ...
یسنا رسولخانی در مورد پروژه خانه مد و لباس نوشته است:
با سلام و خسته نباشید واسه طرح زیباتون،
عنوان پایان نامه من هم خانه مد هست اگه میشه مقالتون و ضوابت و از ...
یسنا رسولخانی در مورد پروژه خانه مد تبریز نوشته است:
سلام روزتون بخیر طرحتون و ایده طراحیتون جالب بود اگه میشه مقالتونو برام بفرستید تا مطالعه کنم و کمکی در پایان ...
مهسا خوش رضا در مورد پروژه مرکز نمایش های آئینی نوشته است:
سلام خانم تقوی. پروژه تون واقعا عالیه. من این ترم میخوام همین موضوع رو طراحی کنم. ممنون میشم اگه بتونید ریز فض ...
کیانوش دهکردی در مورد پروژه اسکیس و راندو نوشته است:
?salam cheor mitonam ba shoma tamas begiram @
سلام
وقت بخیر
kianooshdehkordi@yahoo.com
0912361 ...
حمیده محمدرضاپور در مورد پروژه مهد کودک جوانه ها شیراز نوشته است:
سلام جناب شاکری
یکی از نمونه های موردی متن برای پایان نامه مهد جوانه هاست
در صورت امکان می خواستم لط ...
اعضـا با بیشترین پـــروژه
    ایمان زارع
    مجید معزی
    سامان نیرومند
    سونیا مقتدر

  
معصومه مردانی
 ارسال نظر بازگشت به لیست پروژه ها گزارش خطا اشتراک پروژه
    نمایش عکس ها
    میدانگاه ضد خشونت
    عنـــــــوان درس : پایان نامه
    نـــــام استــــــاد : مهندس ارش بصیرت
    دانشــــــــــــگاه : آزاد اسلامی واحد مرودشت
    تاریـــــخ ثبــــــت : 1397/02/30
    تعــــــــداد بازدید : 415
    محــــدوده سنی : 24_25
    نــــوع کاربـــــری : مجموعه چند عملكردي
    همـــــکاران طرح :
    ایده های طراحی :

رشد شتابان تکنولوژی و توسعه نا همگون شهرها موجب تفاوت فرهنگ ها در میان جامعه جهانی شده است. از این رو به دلایل گوناگونی از تفاوت های دینی ، قومیتی، جنسیتی، سنی و... بسیاری از گروه های جامعه مورد تبعیض قرار می گیرند، در نتیجه این تبعیض ها خشونت و رفتارهای نامطلوب در بعدهای مختلفی از جمله کالبدی و فضایی بر قشرهای طرد شده اعمال می شود.

جهت مقابله با این تبعیض ها می توان به حوزه عمومی بها داد چرا که فضاهای عمومی می توانند تعاملات فرهنگی و فرصت های همکاری را در جامعه فراهم سازنند. مشاهدات میدانی و کتابخانه ای نشان می دهد که ایران شاهد اشکال متنوعی از درک فضا و تعامل با جنسیت در طول زمان بوده است، از جمله آنها می توان به معماری درونگرا و برونگرا، فضاهای عمومی مانند زمین های بازی و ... که زنان از آن به بیرون رانده شده اند، جداسازی جنسیتی ورودی مکان های عمومی، دانشگاه ها و ... اشاره کرد که همگی از مصادیق خشونت و تبعیض جنسیتی به شمار می ایند.

هدف عمده در شکل گیری این پروژه هویت بخشیدن به مکان های برابری طلب است، این محوطه  که ان را می توان تحت شمول بافت گفت و گویی نیز تعریف کرد می تواند با تولید یک فضای نسبی از مطلق انگاری بارز در فضاهای شهری بکاهد. به همین سبب در قدم اول به کلیات تحقیق و شناخت و تعریف موضوع و شناخت موضوعات مرتبط با زنان و خشونت های مرتبط به این قشر پرداختیم، سپس به بررسی نمونه های موردی میادین بافت های شهری و در گام بعد مراکز اجرا شده که اهدافشان با پروژه در حال انجام یکسو بودند مورد بررسی قرار داده شد.

همچنین برای تاثیر گذاری بیشتر بر بافت شهری انتخاب سایت نیز در دو لایه صورت گرفت. نخست به بررسی محدوده ای متفاوت از لحاظ اجتماعی- فرهنگی، اقتصادی و سیاسی در بخش های خشونت خیز، تاریخی- سیاسی و جهت توسعه معاصر شهر می پردازیم، سپس در گستره تحت تأثیر سه متغیر ذکر شده سایت هایی با کیفیت های مورد نیاز انتخاب شده است، که منجر به طراحی فضاهای آزاد و امن برای زنان و فضایی برای بالا آوردن سطح اموزش زنان و مردان و همچنین فضای عمومی برای تعاملات بیشتر تمام اقشار جامعه شد.

سایت مورد نظر در بلوار زینبیه، حد فاصل میدان ولیعصر و فلکه خاتون قدیم، پشت خیابان متصل به میدان تره بار قدیم واقع شده است. که از جمله دلایل انتخاب آن می توان به : خیابان های متعدد اصلی و فرعی در اطراف سایت که خصلت میدان بودن پروژه را تقویت می کند و همچنین از لحاظ اجتماعی در نزدیکی منطقه مسکونی و بافت فشرده قدیم و پر معضل و بناهای تاریخی همچون ارگ کریم خانی و مدرسه خان در نزدیکی که موقعیت تاریخی ان را تثبیت میکند اشاره کرد.

کلیه فضاهای این مجموعه چهار عرصه را در بر می گیرد، که شامل:

عرصه اقامتی : این عرصه به اقامت زنانی که به مسکن و سر پناه  به صورت موقت و بلند مدت نیاز دارند و کارگاه های اموزشی با هدف ایجاد شغل و درامد ، اختصاص دارد.

عرصه درمانی : با هدف کمک به آسیب دیدگان مرکز مشاوره ای طراحی شده است و شرایطی فراهم گردید که درمانگاهی موجود در سایت نیز مورد استفاده قرار گیرد.

عرصه تجاری: در این مجموعه به منظور اگاهی دادن و بیان عمق آسیب های وارده به زنان به صورت بصری و قابل لمس، موزه ای در نظر گرفته شده است. همچنین برای درامدزایی زنان از طریق فروش تولیدات خود در کارگاه های دکر شده،  بازارچه ای در فضای باز میدان با مدیریت آنان، در نظر گرفته شده است.

 عرصه تفریحی - خدماتی : این بخش به گونه ای طراحی شده است که حس میدان را با توجه به تعریف ان به بازدید کنندگان القا کند. همچنین در مرکز مجموعه فضای باز هندسی برای فعالیت های مختلف از جمله گردهمایی ها در نظر گرفته شده است.

در فرم نهایی پروژه ویژگی های اصلی ساختاری را می توان در محصوریت و تقویت ویژگیهای میدان، پیوستگی در فرم بیرونی طرح، ارتفاع متناسب با خط آسمان، پاسخ دهی به نیازهای عملکردی در فضاهای داخلی، پراکندگی کاربری ها و در نتیجه حضور اقشار مختلف در همه سایت (بازارچه، پارکینگ، فضای بازی، سکوهای نشیمن و ...)، تدوین فرمی که علی رغم تمایل به بسته بودن، همچنان باز است و به تعامل با پیرامون می پردازد که گره انسانی برای انجام فعالیت های گوناگون و گره کالبدی برای گرد آورندگی تمام فضاها در اطراف خود تبدیل شده است و استفاده از پتانسیل های موجود سایت در شکل گیری فرم و طراحی (درمانگاه، حفظ تمام درختان و مسیر اتومبیل موجود در سایت و ...) خلاصه کرد. لازم به ذکر است در میدان از مبلمان به ندرت استفاده شده است، تا کاربران مجموعه با فعالیت های خود میدان را تعریف و آزادنه عمل کنند.

پروژه های دیگر طراح
نظـــــــر اعضــــــــا
حامی اتووود
  مسابقه دانشجویی اتووود
ثبــــــــت نظـــــــر
جهت ارسال نظر باید وارد سیستم شوید. / عضو جدید
ایـمـــیـل :  
رمز عبـور :  
 
درباره معماران معاصر ایران :
این گروه در سال 1386 با هدف ایجاد پل ارتباطی بین معماران ایرانی معاصر گرد هم آمد.با شروع کار این وب سایت معماران متقاضی در محیطی ساده وکارآمد به تبادل پروژه ها ومقــــالات خود خواهند پرداخت ودر فضای فروم به بحث وگفتگو می پردازند.
خانه | ورود | ثبت نام | درباره ما | تماس با ما | قوانین سایت | راهنما | تبلیغات
© کلیه حقوق این وب سایت متعلق به گروه معماران معاصر می باشد.
Developed by Tryon Software Group