معماران معاصر ایران, اتووود - بزرگترین سایت معماری
ثبت نام عضو جدید ایمیل آدرس: رمز عبور : رمز عبور را فراموش کردم

به جامعترین سامانه ارتباطی و اطلاع رسانی معماران معاصر ایران خوش آمدید خانه |  ثبت نام |  تماس با ما |  درباره ما |  قوانین سایت |  راهنما
جدیـــــد ترین مقــــــالات
    دیوید هاروی و شهر در قامت فهمی انسانْ تولید
    پهنه ی معلق تهران؛ شاه عبدالعظیم یا شهر ری
    دیوید هاروی و شهرســــــــــــــــــــــــــــــــــازی آلترناتیو
    هنر گفت و گو ـ جان بریسندن و اد لوییس با دیوید هاروی
مقالات برتر از دید تحریریه
    دیوید هاروی و شهر در قامت فهمی انسانْ تولید
    پهنه ی معلق تهران؛ شاه عبدالعظیم یا شهر ری
    دیوید هاروی و شهرســــــــــــــــــــــــــــــــــازی آلترناتیو
    هنر گفت و گو ـ جان بریسندن و اد لوییس با دیوید هاروی
معـــروف ترین مقــــالات
    تکه های ساده ـ رنگ در معماری به قلم پوریا ترکفر
    سانا؛ گامی فراتر از معماری سبز به قلم علیرضا امتیاز "مدیر اتووود"
    انرژی خورشیدی در ایران به قلم م معيت
    تعريف معماری به قلم علی باقرزاده
فعالتـــرین نویسندگان
    آرش بصیرت "سردبیر اتووود"  : معمار حرفه اي
    محمد کیانی منش  : دانشجو
    ایمان رئیسی  : معمار حرفه اي
    فريبا شفیعی  : دانشجو
حامی اتووود
تــازه هــــــای معمــاری
استودیو هیترویک؛ قایق ارتباطی بین شهری
زنان در جنگ ، توسط شارلوت ویلسون ؛ زنان جنگ صلح
اتووودـ ایران معاصرـ خانه تعطیلات ـ ایرج کلانتری
پروژه وال هوس در دوسالانه ونيز؛ طراحی مدرن با ادغام فرهنگ ها

بازگشت به لیست مقالات مفاهيم و نظريات معماري < معماري پايدار

سانا؛ گامی فراتر از معماری سبز   1389/01/12
نوشـــــــــــته ی :
  علیرضا امتیاز "مدیر اتووود"   -


خــلـاصــــــــــــــه : گروه معماری سانا با ایده های معماری سبز و نگرش ایجاد تعامل اجتماعی برنده جایزه پریتزکر 2010 شده است

 مقالات مرتبط

دیگر مقالات   علیرضا امتیاز "مدیر اتووود"

در زمانه ای که  معمارانی چون رم کولهاوس، فرانک گهری ، زاها حدید و هرزوگ و دمورن برای طراحی موزه ها ، سالن های کنسرت و دیگر ساختمان های فرهنگی ـ بهترین پروژه های جهان ـ از قاره ای به قاره دیگر دعوت میشوند ، معمارانی در آرامش دفاتر خود به مسایل عمیق تری در معماری می اندیشند .  اعطای جایزه پریتزکر به دو معمار ژاپنی به نامهای کازویو سجیما و ریو نیشیزاوا  که در سال 1995 گروه سانا را راه اندازی کردند ، حاکی از شکل گیری نگرشی نو بر معماری است . نگاهی که علاوه بر جذابیت های فرمی و خلاقیت های حجمی و عملکرد سیستماتیک به دنبال گمشده دیگری است . از بیانیه هییت داوران جایزه  پریتزکر چنین می نماید که سانا در دستیابی به این حلقه گمشده بسیار خوب عمل کرده است .

پس از ایجاد تحولات زیست ـ اقلیمی ، بسیاری از طراحان خواسته یا نا خواسته به سوی  معماری همگام با طبیعت حرکت نمودند ایجاد نگرش های نوینی چون اکو تک آغاز این حرکت را نشان میداد ، لیکن تمامی پروژه هایی از این دست به معماری اقلیمی با کمترین حد مصرف انرژی یا استفاده از انرژی های طبیعی خلاصه میشوند . حال آنکه گروه سانا علاوه بر دستیابی به حد بالایی از بهبود مصرف انرژی و استفاده از منابع پایدار انرژی طبیعی ، به  لایه های عمیق تری از معماری سبز می اندیشد .  سانا به ایجاد روابط انسانی و امکان ایجاد صمیمیت بین کاربران معماری خود می اندیشد  ، کیفیتی که هییت داوران پروژه مرکز آموزش لوزان سوییس آنرا به عنوان " ایجاد فضای عمومی صمیمی " و داوران موزه لوور جدید از آن به  " امکان ایجاد درکی فراتر از آثار به نسبت موزه های سنتی  " یاد میکنند و به دلیل وجود این کیفیت فضایی سانا را برنده مسابقه اعلام میکنند .

فضای عمومی در اکثر پروژه های معماران فضایی خشک و محصور در دیوار هایی با پنجره های کوچک و با مقیاس غیر انسانی تصویر میشود اما سانا تمامی این ذهنیت ها را در هم میشکند ، آنان به دنبال فضایی با مقیاس شدیدا انسانی و به لحاظ فرمی مرتبط با ذهنیت محلی از محیط پیرامون خود هستند . فرم هایی که علاوه بر پیوستگی درونی با محیط  بر ایجاد پیوستگی روحی بین کاربران و معماری و همچنین کاربران با هم  تاکید دارد . سانا بر لحظه های گوناگونی چون ورود ، رویارویی ، حضور ، بازکشف و پذیرش تمرکز دارد، لیکن چون سوپر استار های معماری حس فضا را به مسلخ سبک شخصی خود  نمی کشد بلکه چونان بر عناصر معماری مسلط است که در هر جا هستی معماری خود را از درون شرایط محیط پیرامونی آن بازخلق می نماید .این بدان معناست که هر فضا – مکان راهی برای بودن و هستی دارد که تنها بر پایه برنامه فیزیکی آن شکل نمی یابد. همچنان که هایدگر اشاره می نماید ، فضا یک پیوستار ریاضی انتزاعی نیست بلکه نشانگر نسبت ارتباطی کیفی میان مکان های متعین و موجود است .

کیفیتی از فضا که سانا در پروژه های خود آنرا تعقیب مینماید بر اساس پذیرش محیط طبیعی به عنوان بخشی از پروژه و تلاش برای فراهم آوردن مجالی بر همکنش میان آن و فضای طراحی شده شکل می یابد . این کنش متقابل در هر مکان بارزه های خاص خود را می یابد همچنان که در موزه هنر مدرن نیویورک پوسته ای بسته و غیر شفاف  تمرکز کاربران را بر آثار تقویت میبخشد و در موزه لوور جدید بدنه ای کاملا شفاف امکان ایجاد پس زمینه ای سبز را در پشت آثار فراهم میکند که بر درک سنتی از اثری که پیش از این در لوورقدیم دیده شده، می افزاید .

همان طور که  کازیو سیجیما میگوید آنان قبل از شروع طراحی هیچ دیدی نسبت آنچه طراحی خواهد شد ندارند آنان عناصر محیطی ـ اقلیمی و فرهنگی محیط طرح را بررسی میکنند و نیرو های درونی سایت و محیط اجتماعی پروژه به آرامی طرح را شکل میدهد .  نیشیزاوا دیگر عضو گروه سانا بر این تاکید دارد که  گاه ما تنها تماشا گر تغیراتی که  پروژه را از درون شکل میدهد ، هستیم . این به معنی درک ظرافت کنش میان محیط و معماری و تلاش برای ایجاد تعادل میان آنهاست .تلاشی که ریشه در آیین ذن ژاپنی دارد و جهان آرمانی خود را در تعادلی فعال میان عناصر میبیند . بر اساس آیین ذن عبادت کننده مراسم خاصی را هر روزه به جا نمی آورد بلکه کارهای روزمره خود را با دید و نگرشی عمیق تر به انجام میرساند و خود را غرق در آن عمل میکند چنان که در لحظه ای خود او هیچ و آن عمل همه چیز می شود  . این گزاره در تمامی  آثار سانا به چشم میخورد معمار با کوله باری از اندوخته ها و پیش شناخت های قبلی یا شهوت به نمایش در آوردن قدرت تخیل خود به طراحی نمی پردازد بلکه طراحی را چون عملی روزمره جهت ایجاد نمونه ای از ایجاد تعادل آرمانی به کار میبندد . به همین دلیل تکرار فرمی کالاتراوا یا اغراق بصری گهری را در کارهای سانا  نمیبینیم  . معماری سانا تا سر حد امکان ساده  و در عین حال نا متعارف است. آنها رمپ های پیوند دهنده فضا های درونی و فوق شفاف را ارایه میکنند که هدف اصلی آن ایجاد ارتباط کاربران با یکدیگرو به دنبال آن کشف راه های متنوعی برای استفاده از فضا و ایجاد تعاملی پویا میان کاربران است .

به نظر میرسد که سانا از حدود معماری اقلیمی پا را فراتر نهاده و به سوی معماری سبز با رویکردی اجتماعی به پیش میرود در عین حال از  دیگر معماران  سبزـ اجتماعی نیز گامی فراتر است چرا که این قبیل معماران برای ایجاد دریافت اجتماعی هنوز بر نگره های پست مدرنیستی و ایجاد دریافت سنتی از فضای مدرن  تاکید دارند ولی سانا با جسارت و ظرافت بر نگره های سنتی می تازد ، مخزن کتاب محبوس میان دیواره های بتنی کتابخانه ها را در پروژه مرکز آموزش رولکس کاملا شفاف ساخته و دیواره های کلاسیک کلاسها را از میان بر میدارد تا فضای آموزش کلاسیک را بدل به آگورایی جهت تبادل نظر کند . کازیو سیجیما میگوید من مخالف این ایده هستم که کلاس فضایی برای یادگیری و راهرو فضای استراحت است چه بسا در هنگام قهوه نوشیدن تبادل اطلاعات راحت تر انجام شود . همچنین در پروژه موزه لوور جدید تمامی انگاره ها از دیواره موزه کلاسیک را به هم ریخته و با ایجاد دیواره ای شیشه ای بستر درک جدیدی از اشیاء موزه را فراهم میکند نگاهی که هیچ یک از معماران دیگر شرکت کننده در مسابقه جسارت بیان آنرا نداشتند ولی این بیان جسورانه در قالبی بسیار ساده خود را مینماید چند مکعب که با مفصل بندی ساده به یکدیگر راه می یابند و با مصالحی چون فلز سفید ، بتون و شیشه های شفاف و مات در نهایت سادگی بر بستر خود آرمیده است .

سانا رویکرد طراحی را تنها در ساخت فرمی فوق مدرن و پیچیده نمیبیند چه بسا واکنش بسیاری از مردم به چنین فرمی " عدم تعلق " است همچون فروشگاه های مارک بسیار گران قیمت که با طراحی های خود عملا جرات ورود را از عده ای سلب مینمایند . آنان به دنبال آشتی میان مردم و معماری فرا مدرن خود هستند .از این روی  در پروژه مرکز آموزش رولکس با ایجاد رمپ گونه ای ــ علاوه بر ذوب نمودن دو فضاهای داخلی در هم ــ به ایجاد دروازه هایی برای پیوند حیاط مرکزی و محورهای  شهری کوشیده اند . در واقع فضای زیرین رامپ های پروژه (تصویر شماره 3) گسترش فضای شهری به درون پروژه محسوب میشود جایی که کاربران بدون دغدغه امکان حضور و مواجهه با معماری را مییابند .این فضا امتداد گشتالت فضای شهری است که نقش لابی عمومی مرکز آموزش را ایفا میکند جایی که در آن تعامل میان کاربران شکل میگیرد .  شاید به همین دلایل است که روزنامه گاردین گروه سانا را چنین می خواند  "یکی از استادان جدید هزاره جدید".


کلمــــات کـلیدی :  معماری سبز ، معماری پایدار ، گروه معماری سانا ، جایزه پریتزکر
منــــــــــــــــــابع :  روزنامه گاردین designboom.com


منبع انتخاب مقاله :
این مقاله پیش از این در اختصاصی اتووود چاپ شده است .

دریافت فایل مقاله | بازگشت به لیست مقالات |  ارسال نظر ارسال نظر | اشتراک مقاله  
تعــــداد بازدیــد : 19944  بار تعداد دانــــــلود : 1386 بار امتیاز تحـــریریه : 4

نظـــــــر اعضــــــــا
م معيت ( 1389/01/18 ) :
به نظر می رسد امروزه فضا در چنین معماری هایی به دنبال محو کردن و از میان برداشتن آثار مرزهای خود با فضاهای شهری است ، گویی حضور در این فضاها عینا به معنای حضور در شهر و دیگر فضاهای شهری و درست به سان حضور در خیابان های شهر است ، نوعی احساس راحتی و به دور بودن از پیچیدگی و آداب رسمی . . . راحتی در حضور ، در ملاقات ، در یادگیری و در تعامل
امیراصلان معصومی ( 1389/04/06 ) :
با نگاهي به طرح، آدمي به اين فكر مي افتد كه ببين چه ساده همه چيز در يكديگر حل مي شود و عريان است و اين عرياني است كه عين سادگي است و زيبايي . ادغام فضاي كار با فضاي شهري و همه و همه اين حس را به ما منتقل مي كند آزادي و سادگي و عرياني . اين است معماري امروز
م معيت ( 1389/10/10 ) :
دقیقا همین طور

آزادی به عنوان بالاترین و غایی‌ترین هدف معماری، در فرم، در منا، در رفتار و در سطحی بالاتر در ماهیت معماری

سانا بهرامی کمانگر ( 1390/01/20 ) :
esmeee manam sanassss:D:D:D
صفا سلخي خسرقی ( 1390/03/15 ) :
VERY IMPRESSIVE....I LIKE THIS STYLE OF ARCHITECTURE
شیما قهری ( 1390/04/19 ) :
so great
elham geramizadeh ( 1391/02/10 ) :
بسیار مقاله زیبایی است .لذت بردم
مژده رجائی ( 1391/04/19 ) :
چونان بر عناصر معماری مسلط است که در هر جا هستی معماری خود را از درون شرایط محیط پیرامونی آن بازخلق می نماید (so great)
فروزان بیرالوند ( 1391/05/21 ) :
مقاله خوبی بود مربوط به موضوع پایان نامه من بود
مهشید صفری ( 1391/09/19 ) :
ممنون از موضوع خوبتون
محمد فیروزیان ( 1392/03/14 ) :
معماری که با این رویکرد باشد شایسته و قابل تقدیر است.توجه به فضا در معماری و در نحوه ی زندگی ما موثر می باشد.
محمد فیروزیان ( 1392/03/14 ) :
زهرا عربی ( 1392/05/26 ) :
سلام .مقاله جالبی بود...
خسته نباشید.
معماری امروز سعی داره بیشتر به طبیعت نزدیک بشه تا ضرر کمتری به محیط اطراف برسونه ،و این حقیقت هر رو کنار خودمون اتفاق میافته ،فقط کافیه ببینیم که خدا چطوری همه چی رو به اول خودش برمیگردونه .....فقط باید ببینیم.
مرضیه رستمی نیکو ( 1392/10/15 ) :
خیلی خوب بود. دستتون درد نکنه.
Hamidreza Falahzadeh ( 1393/11/21 ) :
believing that their work is a mark of their perfectionism , I do love their concept of designing
الی لیرابی ( 1394/07/24 ) :
سلام چرا من مقاله ها رو نمی تونم دانلود کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
امید جوکار ( 1395/01/20 ) :
ممنون استفاده کردم موفق باشید
مهبد نوروزی ( 1396/11/18 ) :
به نظر من شاخصه های معماری پایدار بهترین راه تعامل با اجتماع و فرهنگ و طبیعت است،شاخصه هایی مهمان نواز
مهبد نوروزی ( 1396/11/18 ) :

ثبــــــــت نظـــــــر
جهت ارسال نظر باید وارد سیستم شوید. / عضو جدید
ایـمـــیـل :  
رمز عبـور :  

 
حامی اتووود
 رسانه ی تخصصی معماری و شهرسازی میم زون
درباره معماران معاصر ایران :
این گروه در سال 1386 با هدف ایجاد پل ارتباطی بین معماران ایرانی معاصر گرد هم آمد.با شروع کار این وب سایت معماران متقاضی در محیطی ساده وکارآمد به تبادل پروژه ها ومقــــالات خود خواهند پرداخت ودر فضای فروم به بحث وگفتگو می پردازند.";
خانه | ورود | ثبت نام | درباره ما | تماس با ما | قوانین سایت | راهنما
© کلیه حقوق این وب سایت متعلق به گروه معماران معاصر می باشد.
Developed by Tryon Software Group