معماران معاصر ایران, اتووود - بزرگترین سایت معماری
ثبت نام عضو جدید ایمیل آدرس: رمز عبور : رمز عبور را فراموش کردم

به جامعترین سامانه ارتباطی و اطلاع رسانی معماران معاصر ایران خوش آمدید خانه |  ثبت نام |  تماس با ما |  درباره ما |  قوانین سایت |  راهنما
جدیـــــد ترین مقــــــالات
    دیوید هاروی و شهر در قامت فهمی انسانْ تولید
    پهنه ی معلق تهران؛ شاه عبدالعظیم یا شهر ری
    دیوید هاروی و شهرســــــــــــــــــــــــــــــــــازی آلترناتیو
    هنر گفت و گو ـ جان بریسندن و اد لوییس با دیوید هاروی
مقالات برتر از دید تحریریه
    دیوید هاروی و شهر در قامت فهمی انسانْ تولید
    پهنه ی معلق تهران؛ شاه عبدالعظیم یا شهر ری
    دیوید هاروی و شهرســــــــــــــــــــــــــــــــــازی آلترناتیو
    هنر گفت و گو ـ جان بریسندن و اد لوییس با دیوید هاروی
معـــروف ترین مقــــالات
    تکه های ساده ـ رنگ در معماری به قلم پوریا ترکفر
    سانا؛ گامی فراتر از معماری سبز به قلم علیرضا امتیاز "مدیر اتووود"
    انرژی خورشیدی در ایران به قلم م معيت
    تعريف معماری به قلم علی باقرزاده
فعالتـــرین نویسندگان
    آرش بصیرت "سردبیر اتووود"  : معمار حرفه اي
    محمد کیانی منش  : دانشجو
    ایمان رئیسی  : معمار حرفه اي
    فريبا شفیعی  : دانشجو
حامی اتووود
تــازه هــــــای معمــاری
آیسبرگ
زاها حدید و پارلمان عراق؛ طرحی نو از بغداد
پروژه دانشجویی ـ خانه ای برای اسکان در حوادث طبیعی 2010
اتووود کلاسیک ـ خانه دایْمیند اِی ـ جان هیداک ـ 1967تا 1963

بازگشت به لیست مقالات طراحي منظر < شهر سازي

پراگ؛ شُـــک امـــــــــر نـو   1389/01/26
نوشـــــــــــته ی : کاتکا کرسنار

برگــــــردانی از : 
  فريبا شفیعی  -

خــلـاصــــــــــــــه : تاثیر توسعه های متاخر بر روح پراگ

 

توضیحات مترجم :


مقالات مرتبط

دیگر مقالات   فريبا شفیعی
باوهاوس؛ طرحی برای آینده   ( تاريخ معماري  )

رونق و شکوفایی در پراگ جنجال هایی حول بازسازی این شهر که یکی از زیباترین شهرهای اروپا می باشد بوجود آورده، خط آسمان معروف دنیا واقع در این شهر، که شامل کتدرال گوتیک ، تالارهای رمانسک و کاخ های رنسانس می باشد، قرن ها جنگ، یورش و سیطره کمونیسم را به خود دیده اما هم چنان پا برجامانده است.

پراگ همانند شهرهای شرق و مرکز اروپا با تهدیدی به نام توسعه درگیر است. دقیقاً در جنوب و مرکز این شهر قدیمی یک برج ساز، پلان هایی برای چهار ساختمان اداری وآپارتمان طراحی کرده است که شامل یک برج شیشه ای  V  شکل 31 طبقه می باشد. در شمال برج ساز دیگری یک جفت آسمان خراش 42 طبقه ایی را در دست اجرا دارد که اگر( همانطور که طراحی شده است) تکمیل شود بلندترین ساختمان شهر با اختلاف 18 طبقه از ساختمان قبلی خواهد بود.

پراگ با تاریخ معماری هزارساله، یکی از معدود مناطقی است که مراکز شهری آن کاملا محفوظ مانده است، و برنامه هایی به منظورطراحی مجدد مناطقی که با خط آسمان تعریف کننده بافت تاریخی در دست اجرا دارد، برنامه هایی که احتمالا اختلاف نظر پرشوری درباره ی امر حفاظت از بافت های تاریخی در اروپای مرکزی و شرقی را در بر خواهد داشت. تعدادی از اعضای جدید اتحادیه ی اروپا؛ چک، مجارستان، لهستان و ایالت بالتیک همگی از اقتصادهای پر رونقی بهره برده اند که در آنها برج سازان مصرند بناهای قدیمی و تاریخی باید راه را برای مطالبات افراد ثروتمند و نیروی کار هموار کند، حال ان که به دید هواداران محیط زیست برج های دوقلوی چک و دیگر بناهای جدید یک پراگ منهتن وار نچسب را پدید می آورد و این تهدیدی است برای شهر قدیمی که هسته ی اصلی صنعت توریستی می باشد و % 10 از اقتصاد چک را در بر می گیرد.

ریچارد بیگل، مدیر اجرایی، نگرانی خود برای پراگ قدیم را چنین بیان می دارد: "اگر ما آسمان خراش های بلند را بپذیریم هیچ راه برگشتی نداریم". او همچنین اضافه می کند:"که این برج ها خط آسمان را از بین برده و شهر را برای همیشه تغییر خواهد داد". پراگ در قلب این کشمکش هاست، زیرا دگردیسی اقتصادی به طور فوق العاده ای بر ریخت شناسی شهر تاثیرگذار بوده است. با این تفاسیر شهر قدیمی پراگ هنوز یکی از بزرگترین و بهترین مناطق حفاظت شده ی اروپا باقی مانده است؛ منطقه ایی به مساحت 866 هکتار و محوطه های اطرافش، از پیش با ساخت و سازهای مدرن و مدل سازی مجدد لکه گذاری شده است، ساخت و سازی ها شامل سازه های عظیم متشکل از شیشه های رفلکتیوی می باشند که ضمن حفظ ساختمان های تاریخی ارتفاع ساختمان ها را نیز افزایش داده و پوسته های بارُک بدنه ها را نیز با شیشه و اهن دوباره تزیین خواهد کرد. اگر چه علی رغم تمام این تلاش ها سرعت توسعه یگ گام از تقاضا برای فضا سازی در این شهر عقب تر می باشد، چرا که محل قرار گیری چنین شهری که در نزدیکی بازارهای آلمانی، اتریشی و لهستانی است، برای تمام شرکت های چند ملیتی منطقه ای مثل میکروسیستم وهولـِـت پکارد جذاب است، با این حال نرخ فضای ازاد تجاریvacancy commercial rate [i] در پراگ هنوز 5/5% است که نیمی از میانگین نرخ فضای تجاری ازاد اتحادیه اروپا می باشد.

هم اکنون بساز و بفروش ها در حال تغییر پادگان های نظامی قرن 19 واقع در حاشیه شهر قدیمی که در داخل یک پاساژ بزرگ هستند می باشند، آنها درون ساختمان را تخریب نموده اما نمای خارجی آن را حفظ کرده و با صورتی تند و زننده نقاشی کردند. این رویداد به شدت با آرت نووی که در ساختمان شهرداریِ بر خیابان، که یکی از زیباترین بناهای پراگ بوده در تضاد است. تاکنون سیاستهایی محلی اعمال شده از طرف ارگان ها محلی باعث توقف این قبیل پروژه ها شده. سال گذشته شهرداری، سازنده ی یک هتل را برای از بین بردن شاخصه های معماری داخلی دو کاخ باروک که قدمت آنها به قرن 15و14 برمی گشت جریمه کرد، حداکثر جریمه برای چنین خلافی تنها 5000 دلار می باشد.

مسؤلین شهر به طورعمده  ساختن برج  V  شکل را تاًیید کردند. آنها همچنین بر سر این موضوع که وجود چنین برجی می تواند وجه ی مناطق اطراف را که هم اکنون با ساختمان های بدریخت عصر کمونیست پر شده است ارتقا دهد نیز، اختلاف نظر دارند.اوایل سال زمانی که ساکنین اعتراض خود را نشان دادند شهرداری موضوع را به وزارت فرهنگ چک؛ جایی که قرار است تصمیمی اتخاذ شود، ارجاع داد.

هواداران محیط زیست  می گویند:" با پروژه های جدیدی که توسط مسؤلین شهرداری از دیدگاه های متفاوت بررسی شده است، پراگ فاقد یک سیاست روشن در باب توسعه است". یک پیشنهاد، که هم اکنون درپاریس موفق بوده حاکی از آن است که ساخت وساز آسمان خراش ها به حاشیه ی شهر محدود شود. ایده ی دیگر ترکیب ساختارهای سیال جدید با ساختارهای قدیمی به منظور خلق بناهای مدرنی که به نوبه ی خود مرکز توجه می باشند است؛ شبیه هرم ای ام پی در لوور پاریس . شیشه های منحنی نامتعارف دنسینگ هاوس Dancing House که با طراحی ولادو میلونیچ و فرانک گهری در اواسط دهه ی 90 بنا شد در روزهای اول مردم را به خنده واداشت. اما ساختمان اداری با یک رستوران مجلل در بالاترین طبقه و در مقیاسی متناسب با بناهای اطراف که خارج از مرکز شهر قرار گرفته کم کم توانسته رأی موافق شماری از مردمی که زمانی مخالف آن بودند رابگیرد.

با این وجود بنا های دیگر هنوز بی تناسب جلوه می کنند؛ جان کاپلیسکی Jan Kaplicky معمار چکی تبار ساکن لندن که با ساختمان های بی قاعده اش معروف است، کتابخانه ی ملی پراگ را با هزینه ای بالغ بر 160 میلیون دلار و با مساحت 4000متر مربع که در مرتفع ترین نقطه ی آن یک سکوی جلا داده نشده ی سفید قرار دارد طراحی کرده است، وقتی که این بنا در سال 2011 کامل شود نمای خارجی آن با کاشی های آلومینیومی شامپاین رنگی پوشیده خواهد شد که از پایین به بالا از تیرگی به روشنی می رود. ژان کاپلیسکی می گوید:" که خمیدگی نامتعارف بنا به ساختمان های باروک واقع در پراگ برمی گردد"، او بر این باور است که تبدیل پراگ به یک موزه اشتباهی بزرگ خواهد بود. اما پرده برداری از طرح که شبیه یک عروس دریایی عظیم الجثه می باشد و همین اواخر هم انجام شد، نشان می دهد که هنوز اختلاف نظرهای بی شماری در شهر یکصد برج بر سر نحوه توسعه فیزیکی شهر وجود دارد.[i] - اشاره به میزان فضاهای ازاد شهری دارد که طبق قوانین مصوب قابلیت اجاره به بخش خصوصی برای تامین کاربری تجاری شهر را دارند.


کلمــــات کـلیدی :  باروک، پراگ، روح پراک، ژان کاپلیسکی
منــــــــــــــــــابع :  -

درباره نویسنده : ستون نویس هفته نامه نیوزویک

منبع انتخاب مقاله : هفته نامه نیوزویک
این مقاله پیش از این در اختصاصی اتووود دات کام چاپ شده است .

دریافت فایل مقاله | بازگشت به لیست مقالات |  ارسال نظر ارسال نظر | اشتراک مقاله  
تعــــداد بازدیــد : 2321  بار تعداد دانــــــلود : 76 بار امتیاز تحـــریریه : 4

نظـــــــر اعضــــــــا
هنوز نظری برای این مقاله ثبت نشده است.

ثبــــــــت نظـــــــر
جهت ارسال نظر باید وارد سیستم شوید. / عضو جدید
ایـمـــیـل :  
رمز عبـور :  

 
حامی اتووود
کانال تلگرامی اتووود
درباره معماران معاصر ایران :
این گروه در سال 1386 با هدف ایجاد پل ارتباطی بین معماران ایرانی معاصر گرد هم آمد.با شروع کار این وب سایت معماران متقاضی در محیطی ساده وکارآمد به تبادل پروژه ها ومقــــالات خود خواهند پرداخت ودر فضای فروم به بحث وگفتگو می پردازند.";
خانه | ورود | ثبت نام | درباره ما | تماس با ما | قوانین سایت | راهنما
© کلیه حقوق این وب سایت متعلق به گروه معماران معاصر می باشد.
Developed by Tryon Software Group