معماران معاصر ایران, اتووود - بزرگترین سایت معماری
ثبت نام عضو جدید ایمیل آدرس: رمز عبور : رمز عبور را فراموش کردم

به جامعترین سامانه ارتباطی و اطلاع رسانی معماران معاصر ایران خوش آمدید خانه |  ثبت نام |  تماس با ما |  درباره ما |  قوانین سایت |  راهنما
جدیـــــد ترین مقــــــالات
    دیوید هاروی و شهر در قامت فهمی انسانْ تولید
    پهنه ی معلق تهران؛ شاه عبدالعظیم یا شهر ری
    دیوید هاروی و شهرســــــــــــــــــــــــــــــــــازی آلترناتیو
    هنر گفت و گو ـ جان بریسندن و اد لوییس با دیوید هاروی
مقالات برتر از دید تحریریه
    دیوید هاروی و شهر در قامت فهمی انسانْ تولید
    پهنه ی معلق تهران؛ شاه عبدالعظیم یا شهر ری
    دیوید هاروی و شهرســــــــــــــــــــــــــــــــــازی آلترناتیو
    هنر گفت و گو ـ جان بریسندن و اد لوییس با دیوید هاروی
معـــروف ترین مقــــالات
    تکه های ساده ـ رنگ در معماری به قلم پوریا ترکفر
    سانا؛ گامی فراتر از معماری سبز به قلم علیرضا امتیاز "مدیر اتووود"
    انرژی خورشیدی در ایران به قلم م معيت
    تعريف معماری به قلم علی باقرزاده
فعالتـــرین نویسندگان
    آرش بصیرت "سردبیر اتووود"  : معمار حرفه اي
    محمد کیانی منش  : دانشجو
    ایمان رئیسی  : معمار حرفه اي
    فريبا شفیعی  : دانشجو
حامی اتووود
تــازه هــــــای معمــاری
معماران کاندینگ؛ زیستگاه مغروق در طبیعت
کتاب خانه اتووود - لوکوربوزیه قبل از لوکوربوزیه شدن ـ استنیسلاس فون موس
بانک ایده برای بیست میلیون زاغه نشین بمبی؛ زیبایی شناسی بایگانی خطوط نجات
آتلیه گلخانه ؛ فضایی برای درک طبیعت بی پایان

بازگشت به لیست مقالات مفاهيم و نظريات معماري < تاريخ معماري

استرلینگ پرایز برای ماکسی حدید؛ فروپاشی سترونیسم بریتانیا در مواجه با امر نو یا یک سو تفاهم زودگذر   1389/09/11
نوشـــــــــــته ی : جاناتان گلنسی

برگــــــردانی از : 
  محمد کیانی منش  -

خــلـاصــــــــــــــه : موزه ماکسی زاحا حدید ، یک موزه هنر قرن بیست و یکم در رم است که جایزه استرلینگ سال 2010 همراه با 20.000 پوند پاداش نقدی را به خود اختصاص داد استرلینگ پرایز سالیانه مختص بهترین ساختمان طراحی شده توسط یک معمار بریتانیایی که ظرف مدت یک سال اخیر تکمیل شده،می باشد.موزه ماکسی حدید برای دستیابی به این موقعیت با موزه احیا شده نُویز3 در برلین توسط دیوید چیپرفیلد4 و همچنین موزه اشمولین5 در آکسفورد که توسط ریک مَتِر6 اخیراً توسعه یافته بود،رقابت داشت. اگر چه دیگر رقابت کنندگان از نظر گونه ساختمانی،ارزش یا جاه طلبی با سه مورد ذکر شده که اساساً پروژه های هنری هستند به هیچ وجه قابل مقایسه نیستند اما دو مدرسه در جنوب شرقی انگلستان در گیلد فورد7 و کلا پام8 و نیز یک بلوک آپارتمانی در قسمت ای سی 2 لندن در این رقابت شرکت داشتند.با تمام این اوصاف آرای عمومی به سمت اشمولِین بود.

 

توضیحات مترجم :
.


مقالات مرتبط

دیگر مقالات   محمد کیانی منش
هنر گفت و گو ـ ماسیمیلیانو فوکسِس   ( مفاهيم و نظريات معماري  )
پیتر زُمتُر؛ در جست و جوی کمال   ( مفاهيم و نظريات معماري  )

موزه بسیار عالی شهر رُم، پروژه ای است که بنیاد استرلینگ به طور قطع باید از آن تقدیر می کرد و شاید کمی خجالت آور باشد که این بنا و بناهایی شبیه این در بریتانیا وجود ندارند. موزه ماکسی زاها حدید، یک موزه هنر قرن بیست و یکم در رم است که جایزه استرلینگ سال 2010 همراه با 20.000 پوند پاداش نقدی را به خود اختصاص داد استرلینگ پرایز سالیانه مختص بهترین ساختمان طراحی شده توسط یک معمار بریتانیایی است که ظرف مدت یک سال قبل از اهدای جایزه تکمیل شده.موزه ماکسی حدید برای دستیابی به این موقعیت با موزه احیا شده نُویز Neues Museum  در برلین توسط دیوید چیپرفیلد  David Chipperfield و همچنین موزه اشمولین  Ashmolean Museum در آکسفورد که توسط ریک مَتِر اخیراً توسعه یافته بود،رقابت داشت.

اگر چه دیگر رقابت کنندگان از نظر گونه ساختمانی، ارزش یا جاه طلبی با سه مورد ذکر شده که اساساً پروژه های هنری هستند به هیچ وجه قابل مقایسه نیستند اما دو مدرسه در جنوب شرقی انگلستان در گیلد فورد و کلا پام و نیز یک بلوک آپارتمانی در قسمت ای سی دو لندن نیز در این رقابت شرکت داشتند. با تمام این اوصاف آرای عمومی به سمت اشمولِین بود.

بدون تردید ، پپروزی حدید وجهه این جایزه را ارتقا داد. پیروزی در این برهه نیاز به درخشش و بازتاب واقعی معمارانی دارد که قوه تصور فوق العاده ای دارند. اینکه حدید به استرلینگ پرایز نیاز دارد سوالی دیگر است، اگر چه شاید شما فکر کنید که او هنوز راغب به شناخته شدن در کشوری است که در آن کشور کاملاً از داشتن علاقمندان حرفه ای محروم است؛ شاید اهل فن به خاطر داشته باشند در سال 1995 طرح او برای یک سالن اپرای باز در خلیج کوچک کاردیف که ممکن بود آغاز یک آهنگ توسعه بسیار ویژه برای ساحل ولز باشد، بخاطر ساختمان های بی ارزش که امروزه هم در آن مکان هستند، رد شد .

البته همه با این انتخاب هیات داوران استرلینگ پرایز موافق نیستند، در جامعه آنلاین، حداقل ارایی که بوسیله خوانندگان مجله طراحی ساختمان Building Design magazine ارائه شده است بی محابا به حدید تاخته اند. یک نفر نوشته است او نشانی غلطی به  انشجویان معماری می دهد، در زمانی که دانشجویان می توانند مشتاقانه طراحی مدارس را پی گیری نمایند، دیگری به قصه مبارزه حدید برای کسب موقعیت مطلوب در جامعه معماری بریتانیا پرداخته است :" اگر او واقعا استعدادی داشت ، این همه کشمکش هم وجود نداشت".

اما به نظر من موزه ماکسی یک بنای دلرباست، درون آن سالن های مارپیچ و گالری های غافلگیر کننده، یک بازدید کننده با ذهن  باز می تواند ارجاع های ناخود آگاهی به سمت کارهایی از نوع اصیل باروک؛ مثل گوآرنیو گوارینی و همچنین انعکاس اسپانیش استِپز Spanish Steps در رم و میدان دل پوپولو Piazza del Popolo آن را احساس کند، مشاهده موزه همانند تماشای نقاشی های فیوچریستی و پیدا کردن منابع الهام آنها در ذهن است و می تواند تداعی کننده کانستراکتیویسم روسی Soviet constructivism اوایل دهه 1920 باشد و همچنین عناصری که از منظره تپه های جنوب عراق؛ ان چه احتمالا هنوز تصویر ذهنی حدید جوان را تسخیر کرده است، در این کار بیابد.

نه به گمان من ماکسی به هیچ وجه یک مدل برای مدارس ابتدایی جدید در لندن نیست. چیزی که در عوض عرضه می کند یک ماجراجویی درون و بر کل پیکره معماری است. همه شما دوست دارید از این موضوع انتقاد کنید، هیچ اشکالی ندارد اما به خاطر بسپارید آخرین جسارت حدید در رم باعث بالابردن شانس او برای پیروزی در استرلینگ پرایز شد، ان چه در این ملک مدت هاست از ان خبری نیست.


کلمــــات کـلیدی :  استرلینک Stirling prize موزه ماکسی Maxxi museum موزه اشمولین Ashmolean Museum
منــــــــــــــــــابع :  .

درباره نویسنده : .

منبع انتخاب مقاله : http://www.guardian.co.uk
این مقاله پیش از این در . چاپ شده است .

دریافت فایل مقاله | بازگشت به لیست مقالات |  ارسال نظر ارسال نظر | اشتراک مقاله  
تعــــداد بازدیــد : 2485  بار تعداد دانــــــلود : 76 بار امتیاز تحـــریریه : 4

نظـــــــر اعضــــــــا
هنوز نظری برای این مقاله ثبت نشده است.

ثبــــــــت نظـــــــر
جهت ارسال نظر باید وارد سیستم شوید. / عضو جدید
ایـمـــیـل :  
رمز عبـور :  

 
حامی اتووود
 رسانه ی تخصصی معماری و شهرسازی میم زون
درباره معماران معاصر ایران :
این گروه در سال 1386 با هدف ایجاد پل ارتباطی بین معماران ایرانی معاصر گرد هم آمد.با شروع کار این وب سایت معماران متقاضی در محیطی ساده وکارآمد به تبادل پروژه ها ومقــــالات خود خواهند پرداخت ودر فضای فروم به بحث وگفتگو می پردازند.";
خانه | ورود | ثبت نام | درباره ما | تماس با ما | قوانین سایت | راهنما
© کلیه حقوق این وب سایت متعلق به گروه معماران معاصر می باشد.
Developed by Tryon Software Group